.:: HISTÓRIA ::. Späť na hlavnú stránku

Škola v Opatovej má vyše 100-ročnú históriu. Pri začiatkoch našej obce Opatová sa spomína Cisterciatský kláštor z 12.storočia, ale žiaľ, neuchovali sa o tom archívne dokumenty. Historici však hovoria: „Kde je kláštor, tam je aj škola...“ O začiatkoch školy v Opatovej máme len málo vedomostí. Prvá písomná zmienka je až z roku 1771 v hlásení starostu obce Jána Hartala, z ktorého vyplýva, že v obci notárom aj učiteľom bol Ján Barkáč. O roku 1840 sa dozvedáme z výpisu schematizmu evanjelického banského dištriktu, že učiteľom bol Ján Benkóczy, ktorý učil 12 žiakov. Pred zriadením Štátnej elementárnej školy v roku 1896 existovali v Opatovej rôzne druhy škôl. Pred rokom 1897 tu bola v starej budove evanjelická škola. Pričinením Jozefa Margócsiho bola v roku 1890 postavená nová škola. Nakoľko však kvôli nedostatku finančných prostriedkov ju cirkev nevedela udržiavať, prebral ju štát a zriadil tu štátnu elementárnu školu s dvomi učebňami a dvoma diplomovanými učiteľkami. V školskom roku 1899/1900 bolo už 132 školopovinných detí. Školu pravidelne navštevovalo 95 žiakov.

Po 1.svetovej vojne sa na škole vyučovalo výlučne v slovenskom jazyku. Počet detí narastá a tak sa v roku 1928 zriaďuje ďalšia trieda. Od roku 1938 – viedenská arbitráž- sa na škole začalo vyučovať opäť i v maďarskom jazyku. Po oslobodení, v roku 1945 prišli do neusporiadanej zničenej školy učitelia Juraj Macko a Ľudovít Országh, aby zorganizovali dvojtriedku.
          1.januára 1946 prišiel nový správca školy Alexander Hámor. Vyučovanie sa začalo až 16.januára. Pomery v škole, ktorú prevzal nový správca, boli veľmi zlé. Zariadenie školy bolo zničené, lavice popálené, nebola žiadna učebná pomôcka. V školskom roku 1947/48 navštevovalo školu 123 žiakov, v školskom roku 1949/50 to už bolo 134 žiakov. 8.marca 1952 bola za prítomnosti školského lekára slávnostne otvorená v budove bývalej hasičskej strážnice družina mládeže. Prihlásilo sa 28 žiakov. Do konca školského roka ich počet narástol na 36. V školskom roku 1952/53 začína na škole kurz ruštiny i žiacka knižnica s 250 zväzkami kníh. v školskom roku 1957/58 bolo do školy prihlásených 161 žiakov a bolo nutné otvoriť 5.ročník. Tak sa škola stala plnoorganizovanou základnou školou. V školskom roku 1960/61 sa po prvýkrát v dejinách školstva stalo, že všetci žiaci dostali učebnice a školské potreby zadarmo. Na základe reorganizácie školstva a predĺženia povinnej školskej dochádzky bol zmenený názov školy na Základná deväťročná škola- 1. až 5. ročník v Opatovej. V školskom roku 1963/64 navštevovalo školu 166 žiakov. Na jeseň, v roku 1974 sa začala výstavba novej päťtriednej ZDŠ.
          1. septembra 1977 sa predstavila nová riaditeľka školy Elena Majerčíková. Po odčlenení 5.ročníka z I. stupňa na II. stupeň ZDŠ ostali na škole štyri ročníky, v ktorých vyučovali učitelia: Majorová, Palócová, Končoš a Majerčíková. Triedy boli vo veľmi zlom stave, rovnako ako kabinet a zborovňa. Mnohé učebné pomôcky bolo potrebné pre zlý fyzický stav vyradiť.

Školský rok 1978/79 bol prvý školský rok v novej školskej budove. Hostia a prítomní rodičia si prezreli budovu novej školy. Pri zariaďovaní a úpravách školy odpracoval kolektív pedagogických pracovníkov asi 5 tisíc brigádnických hodín. Významnou mierou prispeli i rodičia.
          V školskom roku 1979/80 pribudla ďalšia 1.trieda s novou učiteľkou Evou Hanesovou. Aj pomenovanie sa zmenilo na Základná škola s 1.-4. ročníkom v Lučenci, časti Opatovej. V nasledujúcom školskom roku navštevovalo školu 116 žiakov. V školskom roku 1983/84 bolo na škole 153 žiakov a 6 učiteľov. O dva roky neskôr je už na škole 187 žiakov. Rozšíril sa i počet tried. Kulminácia počtu žiakov si vyžiadala otvorenie ďalšieho ročníka, takže boli všetky triedy paralelné. V školskom roku 1987/88 bolo na škole 222 žiakov. V nasledujúcom období nastúpili na školu ďalší vyučujúci: Jana Štrbková, Vojtech Kováč, Ján Šťastný a Katarína Zacharová.
          20. mája 1991 sa konala mimoriadna pedagogická rada, ktorá navrhla obsadenie funkcie riaditeľa školy pánom Vojtechom Kováčom, ktorý túto funkciu zastáva i v súčasnosti.
V školskom roku 2003/2004 v súvislosti s racionalizačnými opatreniami Vlády SR- Ministerstva školstva dochádza od 1.septembra 2003 k zlúčeniu Základnej školy v Opatovej s Materskou školou v jeden právny subjekt, ktorého názov sa mení na: Základná škola s materskou školou, Bratrícka  č.19, 984 01 Lučenec – Opatová.
Areal školy
Z dôvodu zlúčenia boli nutné niektoré zmeny v priestorovom využívaní budovy školy. Triedy na prízemí boli vyčlenené pre škôlkarov, vykonané boli i menšie stavebné úpravy. Pre potreby základnej školy zostali učebne na poschodí a spoločné priestory prízemia budovy.